İMPLANTLAR ve İMPLANT ÜSTÜ PROTEZLER

TEK DİŞ RESTORASYONU

Yalnızca bir dişiniz eksikse ve protez yaptırmaya gereksinimiz varsa alışılmış köprüler yerine implant uygulaması tercih edilebilir. Standart köprü protezinde, destek sağlamak amacıyla, boşluğa komşu ön ve arka dişleri kesmek gerekir. Kesilmiş dişler çürüğe daha yatkındır ve köprü gövdesi altındaki kemik kısmı erimeye devam ederek komşu dişlerin sağlığını tehlikeye atabilir. Dental implantlarda ise yalnızca eksik dişin yerine bir diş konur ve komşu dişler kesilmez.

ÜÇ ÜYELİ KÖPRÜ SABİT PROTEZ

Birden fazla diş eksikliğinde ve sabit protez yapılamayacak arka bölge diş eksikliklerinde klasik olarak parsiyel protez uygulanır. Parsiyel protez, metal kaide üzerinde eksik dişleri taşır ve kancalar yardımıyla komşu dişlere tutunur. Takıp çıkartmalı yani hareketli protezdir.

İmplant uygulamalarında ise köprü yapılabilir. Böylece kancalara olan gereksinim ortadan kalkar. Geceleri çıkarmak gerekmez çünkü sabittir. Bunun yanında, implantlar çene sağlığınızı korumaya katkıda bulunur.

 

BAR TUTUCULU TOTAL PROTEZ

Tam dişsizlik durumlarında bir diğer seçenek de dört implant uygulanarak, implantlar arası ince bir bar ile bağlanarak yapılır. Bar tutucu, total protezin ağzınızda sıkıca tutunmasında yardımcı olur. Kullanılan bu restorasyon da hareketli protez olduğundan çıkartılabilecek ve ağız hijyenini sağlamınıza yardımcı olacaktır.