Diş Beyazlatma Nedir ve Kimlere Uygulanır?

Hidrojen peroksit ve türevleri  kullanılarak yapılan bir ağartma(renk açma)işlemidir.Kullanılan maddeler  oksijen açığa çıkarır.Oksijenin ayrılmasıyla birlikte dişin rengi de açılır. Bu işlem; sarı, kahverengi,veya gri renkli dişleri olan kişilerin daha beyaz diş rengine sahip olmaları içindir.

Beyazlatma, ağız hijyeni iyi olan sağlıklı diş ve dişetlerine sahip hastalara uygulanmalıdır. Kozmetik bir ürün olan beyazlatma sistemleri her hasta için uygundur diye bir kural yoktur.

Günümüzde hastaların kendi kendilerine uygulayabildikleri veya hekim tarafından hastalara uygulanan yöntemleri mevcuttur. Her zaman hastaya hangi tip diş beyazlatmanın uygun olduğuna mutlaka hekim karar vermelidir.

Beyazlatıcı diş macunları

Dişlerin üzerinde bulunan lekeleri içlerindeki yumuşak abrasiv(aşındırıcı) maddeler sayesinde çıkarmaktadırlar.

Bazı diş macunları içlerindeki parlatıcı ve kimyasal ajanlar sayesinde dişler üzerindeki lekelerin uzaklaştırılmasını sağlarlar. Bu macunlar içlerinde hidrojen peroksit olmadığı için dişin derin tabakasına nüfuz edemez ve sadece yüzeysel lekeleri uzaklaştırabilirler. Dişin rengini 1 tona dek açabilirler. Oysa ki hekim tarafından uygulanan ofis beyazlatma tekniğinde 8 tona dek beyazlatılma sağlanabilmektedir.

Beyazlatıcı  Jeller ve Bantlar 

Beyazlatıcı jeller hasta tarafından dişin yüzeyine küçük fırçalar yardımıyla sürülen peroksit içerikli şeffaf jellerdir.Genellikle günde 2 sefer 14 gün boyunca uygulanırlar. Beyazlatıcı bantlar ise peroksit bazlı jelle kaplanmış görünmez şeffaf bantlardır ve hasta tarafından dişlerin üzerine yapıştırılarak uygulanırlar.Her 2 tip beyazlatma sisteminde de ilk birkaç gün içinde anlık 4 ay sonunda ise kalıcı beyazlatma sonuçları elde edilebilmektedir.Ancak bu metodlar hekim kontrolünde gerçekleşmediği ve içerikleri hekim bilgisi dışında olduğu için hastalara tavsiye edilmemektedir.

Ev Tipi Beyazlatma Sistemleri

Bunlar dişhekimi destekli uygulalnan beyazlatma sistemleridir.Hekim hastadan aldığı ölçüden elde ettiği model üzerinde hastaya uygun kişisel ağız plağı hazırlar.Hasta bu plakların içine hekimi tarafından verilen peroksit beyazlatma ajanı olan jelleri koyar ve plağı belli bir süre takar.Genellikle jel içindeki peroksit yüzdesine göre günde birkaç saat yaklaşık 4 hafta süresince uygular.Bu uygulamanın süresi lekelerin rengine ve yoğunluğuna ,dişin açılma tonuna ve dişlerde oluşabilecek hassasiyete bağlıdır.

 Ofis  Tipi Beyazlatma Sistemleri

En hızlı ve etkili diş beyazlatma sistemidir. Bu yöntemde beyazlatma ürünü direk olarak dişler üzerine uygulanır. Dişhekimi dişetlerini ve yumuşak dokuları beyazlatıcı ajanın etkilerinden korumak için dişetleri üzerine koruyucu jel sürer . Ürünler özel ışık tipleri veya lazer ile kombine kullanılırlar. Sonuç hemen ilk 30-60 dakikalık uygulama sonucu elde edilir. Beyazlatıcı ajan üzerine ısı evya ışık uygulanmamışsa istenilen sonuç elde edilinceye kadar birkaç kez işlem tekrarlanır.

 Ev Tipi ile Ofis Tipi Sistemlerin Farkları Nelerdir?

Evde uygulanan beyazlatma ürünleri daha düşük konsantrasyondadır.Bunlar %10-22 arasında değişen yüzdelere sahip karbamid peroksit jelleridir ki neredeyse %3 lük hidrojen peroksit konsantresine eşdeğerdir.

Oysa ki ofiste hekim tarafından uygulanan diş beyazlatma ürünlerinde %15-43hidrojen peroksit konsantrasyonunda jeller kullanılmaktadır ve bu sonuca daha hızlı ve kesin yolla ulaşmayı sağlar.

Hasta ev tipinde beyazlatıcı jeli plağı içerisine koyup ağza uyguladıktan sonra taşan jelin dişetlerinden uzaklaştırılması her zaman tam olamamaktadır.

Ofis tipinde hekim dişetlerineve  yumuşak dokulara tam bir koruma sağlar. Ofis tipi biraz daha maliyetlidir ancak hız ve devamlılık açısından çok daha kesin çözümler getirmektedir.

Beyazlatma İşlemleri Kimlere Uygulanamaz?

Dişlerdeki renklenmenin ve koyulaşmanın sebebi mutlaka bilinmelidir.16 yaşından küçük hastalarda pulpa odası ve dişin sinirleri geniş boyuttadır ve aşırı hassasiyet oluşur sonuç kanal tedavisine dek gidebilir.

Hamile bayanlara,aşırı hassas dişlere ve dişeti rahatsızlığına bağlı çekilmiş dişetlerine sahip olan hastalara ,peroksite alerjisi olanlara uygulanmamalıdır.